Jak dbać o skórę latem?

Jak dbać o skórę latem? Które składniki kosmetyków najlepiej nawilżą cerę w trakcie upałów? Poznaj najlepsze triki, dzięki którym skóra będzie wyglądała świeżo, a ty na chwilę odetchniesz z ulgą.

 

Od kilku lat, w miesiącach wakacyjnych, przez Europę przechodzą fale upałów wpływając na nasze zdrowie, komfort i skórę. Ściągamy aplikacje, które pilnują, żebyśmy wypili odpowiednią ilość wody za dnia. Weekendy spędzamy na basenach, a w tygodniu przesiadujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Poszukujemy wszelkich skutecznych sposobów na poprawę samopoczucia w najgorętsze dni. 

 

Często jednak zaniedbujemy swoją skórę, która w te upalne dni wymaga szczególnej opieki. Jak nie doprowadzić do jej przesuszenia? Jak pielęgnować skórę po ekspozycji na słońcu, aby nie pojawiły się niedoskonałości? Czym ją skutecznie nawilżyć? Jakich składników w kosmetykach na lato szukać, aby Twoja skóra wyglądała świeżo? O tym w dzisiejszym poście. 

 Pielęgnacja skóry latem 

 

Letnia pielęgnacja każdego typu skóry powinna być oparta o 4 filary: porządne nawilżanie, ochronę przeciwsłoneczną, antyoksydację i łagodne oczyszczanie. 

Ochrona przeciwsłoneczna. Słońce przyspiesza starzenie się skóry i sprawia, że skóra gorzej wygląda. Przedawkowane „kąpieli słonecznej” dosłownie ją niszczy, a wieloletnie wystawianie się na słońce, leżenie „plackiem” na plaży może powodować choroby skóry, z nowotworami włącznie. Krem do twarzy z filtrem SPF stanowi podstawowy element profilaktyki przeciwzmarszczkowej i przeciwstarzeniowej. Na wakacjach i w tropikach, filtrów powinnaś używać codziennie, 365 dni w roku, bo możesz na tym tylko zyskać! Skóra twarzy jest cienka i delikatna, dlatego wymaga kosmetyku z wysokim faktorem: SPF 50. Na ciało polecamy SPF 50 lub SPF 30 (dla osób z ciemniejszą karnacją). Aplikacja jest wskazana także w pochmurne dni (nie zapominajcie, że istnieje promieniowanie UVA!). Aby prawidłowo zabezpieczyć skórę, najlepiej zaaplikować ilość równą „pół łyżeczki” (do herbaty) kremu na twarz oraz szyję i replikować produkt co 3-4 godziny. 

Nawilżanie. Latem skóra jest szczególnie narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych m.in. wysuszające działanie słonej wody morskiej czy brak odpowiedniej wilgoci w pomieszczeniach klimatyzowanych, który może przyczyniać się do wysuszania oczu czy skóry. Nawilżanie skóry od „zewnątrz” pomoże wzmocnić naturalne mechanizmy ochronnych: zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia, wzmocnić barierę hydrolipidową, dostarczyć antyoksydantów i składników regenerujących. Warto sięgnąć po kosmetyki z drogocennymi składnikami takimi jak potrójny kwas hialuronowy 1,5%, olej z pestek ogórka czy witamina E zawarte np. mlecznym serum do skóry odwodnionej DRIP marki Olivia Plum. Lekka, aczkolwiek bogata konsystencja szybko się wchłania, nadaje się na dzień (także pod filtr i pod makijaż) oraz na noc (solo lub z kremem). Dzięki zawartości anti-pollution Dub Estoline ® (nowoczesny składnik zwiększający ogólny poziom nawilżenia, chroniący metabolizm komórkowy i ograniczający starzenie się skóry) serum DRIP daje efekt „drugiej skóry”, chroni przed czynnikami zewnętrznymi i czynnikami stresowymi, bez obciążenia. Poprawia jej elastyczność, koi i daje świetne efekty w krótkim czasie. Trzymaj serum w lodówce, jeśli chcesz uzyskać efekt schłodzenia.

 

Jeśli Twoja skóra wysusza się w trakcie dnia (na plaży, w trakcie wycieczek, w klimatyzowanym biurze) zawsze noś przy sobie hydrolat lub tonik. Np. mini wersję esencji nawilżającej DASH: niskocząsteczkowy kwas hialuronowy oraz Pentiavitin pomogą utrzymać optymalny poziom nawilżenia skóry przez cały dzień, łagodzą i koją skórę, a kompleks pre- i probiotyków oraz naturalne fermenty będą wspierać mikrobion, działać antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Hydrolaty i toniki, zwłaszcza te z wodą różaną i aloesową to super mgiełki odświeżające!

Antyoksydacja to proces neutralizowania szkodliwego działania wolnych rodników. Dokonać tego można na dwa sposoby: poprzez wprowadzenie do swojej diety odpowiednich produktów np. czarnej porzeczki, truskawek, aronii, dzikiej róży, a także stosowanie preparatów bogatych w przeciwutleniacze. Antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze) to naturalne substancje roślinne, które powstają w procesie oddychania komórkowego. Są to związki chemiczne o dobroczynnych właściwościach: przeciwnowotworowych, zmniejszających ryzyko chorób serca i cukrzycy oraz spowalniających starzenie organizmu. Sera, kremy czy maski posiadające w składzie składniki o takich właściwościach są niezwykle popularne. Np. serum rozjaśniające GLOW posiada aż 5 składników wykazujących cenne właściwości antyoksydacyjne tj. stabilną formę witaminy C (działa rozjaśniająco i przeciwrodnikowo, wzmacnia naczynka), ekstrakt z zielonej herbaty (chroni komórki przed promieniowaniem słonecznym), olej z dzikiej róży (nawilża i działa przeciwzmarszczkowo), wyciąg z owoców aceroli (pobudza syntezę kolagenu, zwalcza suchość skóry, rozjaśnia) jak i pozyskiwany z oliwy z oliwek skwalan. Skwalan zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i chroni ją przed nadmierną utratą wody, a także pomaga rozjaśnić niedoskonałości cery. Kosmetyki bogate w składniki antyoksydacyjne aplikujemy podczas porannej pielęgnacji aby całkowicie wykorzystać ich potencjał. To właśnie za dnia skóra narażona jest na szkodliwe działanie wolnych rodników. 

Łagodne oczyszczanie. O ile nie rekomenduje się częstego stosowania mocnych produktów złuszczający i peelingujących latem, o tyle warto pamiętać o dokładnym, oczyszczaniu skóry w tym okresie. Wzmożone pocenie się (także na twarzy), zwiększona ilość wydzielanego sebum, cięższe formuły kremów z filtrem, kontakt z piaskiem i kurzem, dokładany w trakcie dnia makijaż lubią dać o sobie znać w postaci zatkanych porów, pojawiających się niedoskonałości, krostek itp. Najbardziej skuteczną metodą, która pomoże Ci dokładnie umyć twarz będzie oczyszczanie dwuetapowe. W pierwszej kolejności zastosuj mleczko lub olejek do demakijażu, a później umyj twarz żelem lub pianką. Pierwsze oczyszczanie usuwa kurz, pot, filtr SPF, makijaż i pierwszą warstwę brudu. Dopiero za drugim razem oczyszczasz porządnie skórę i przygotowujesz ją na przyjęcie składników z kremu czy serum. Raz, dwa razy w tygodniu użyj wieczorem łagodnej pasty oczyszczającej twarz, delikatnego peelingu lub przemyj newralgiczne punkty tonikiem złuszczającym np. HALO, aby zapobiegać krostkom. Dzięki takiej pielęgnacji pożegnasz zatkany pory i niedoskonałości!

 

Czy wiesz, że odpowiednia dieta może wspomóc Twoją skórę w letnie dni? 

Owoce i warzywa bogate w beta-karoten chronią naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. W organizmie związek ten ulega przekształceniu do witaminy A. Kumulując się w komórkach naskórka, tworzy warstwę ochronną, która zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Co za tym idzie, regularne spożywanie takich produktów wspomaga ochronę przed oparzeniami słonecznymi, a dodatkowo delikatnie poprawia kolor skóry (nadaje ładnego, rumianego kolorytu). Latem, dobrym źródłem beta-karotenu są: botwina, szczaw, świeży szpinak, marchew, jarmuż, fasolka szparagowa, ale także agrest i pomidory. Witamin A rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego warzywa i owoce bogate w beta-karoten należy łączyć z odrobiną oleju, oliwy, nasion lub orzechów. Dzięki temu, Twoja skóra nie utraci jędrności.

 

W upalne dni warto również sięgać po owoce, które doskonale nawadniają organizm i jednocześnie przeciwdziałają wysuszaniu się cery. Poza dużą zawartością wody, takie owoce mają zazwyczaj sporo witamin (m.in. wit. A, wit. C) i są bogate w minerały m.in. potas czy magnez. Na  utratę tego pierwszego jesteśmy szczególnie narażeni w okresie letnim, bo potas ubywa z organizmu wraz z potem i powinien być uzupełniany. Które owoce polecamy? Arbuz, truskawki, melon, papaja czy pomarańcz. 

 

 Nie zapominaj o wodzie! 

 Obok zdrowego odżywiania, picie wody to kolejny, niezbędny etap, o którym nie można zapomnieć latem. Regularne przyjmowanie płynów – przynajmniej 1,5 litry wody dziennie to w zasadzie must-have przez cały rok, ale w okresie wakacyjnym powinniśmy pić około 1 litra wody więcej niż normalnie. W okresie największych upałów potrzebujemy więcej minerałów, bo cały czas się ich pozbywamy, intensywnie się pocąc (organizm poci się, aby schłodzić organizm). Wodę należy pić w małych ilościach, ale systematycznie, nawet wówczas, gdy jeszcze nie chce nam się pić. Jeśli poczujemy pragnienie, to dla nas informacja, że już jesteśmy odwodnieni. Odwodnienie skutkuje brakiem koncentracji, bólem głowy i pleców oraz utratą gładkości i elastyczności skóry. Jeżeli nie jesteś fanką zwykłej wody wybierz lemoniadę z owocami sezonowymi lub wodę kokosową. 

 

Podsumowanie

Jak sama widzisz, dbanie o skórę latem nie jest aż tak skomplikowane, ale warto działać kilkutorowo: pamiętać o piciu wody, wspomagać się dietą i zadbać o rutynę pielęgnacyjną. Bez względu na to czy wyjeżdżasz na wakacje czy spędzasz letnie miesiące w domu, nie pomijaj tak kluczowych etapów pielęgnacji, jakimi są: oczyszczanie skóry, jej tonizacja, nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna. Twoja skóra odwdzięczy Ci się za to pięknym wyglądem i pozostanie w świetnej kondycji przez całe lato! 

Czytaj dalej

Wakacyjna kosmetyczka, czyli co spakować na wyjazd?

Wakacyjna kosmetyczka, czyli co spakować na wyjazd?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

JAK PRAWIDŁOWO ZROBIĆ MASAŻ PŁYTKĄ GUA SHA?

JAK PRAWIDŁOWO ZROBIĆ MASAŻ PŁYTKĄ GUA SHA?

Komentarze