STAMBUŁ - CO WARTO ZOBACZYĆ I ZROBIĆ

Miasto na dwóch kontynentach

Czy słyszałaś o mieście położonym na dwóch kontynentach, czy wyobrażasz sobie, że możesz być kilka razy dziennie zarówno w Azji, jak i Europie ? Tak, to możliwe i powiem Ci , że doświadczyłam takiego życia mieszkając prawie trzy lata w Stambule w Turcji! 

Zanim trafiłam do Istanbul ( bo tak brzmi międzynarodowa nazwa tego miasta), miałam przyjemność odwiedzić kilka razy południe Turcji i spędzić czas w nadmorskich kurortach, ale powiem tak - jeśli nie byłaś w Stambule, wiele straciłaś. To miasto, które ze względu na swoje położenie , różnorodność kulturową, architekturę, kuchnię jest po prostu magiczne! 

W związku z tym, że "nie tylko pracą człowiek żyje", wykorzystałam czas życia na obczyźnie również na zwiedzanie - nie tylko zabytków;)  oraz zajadywanie się pysznościami jakie serwuje kuchnia turecka ( głównie tureckimi śniadaniami). Muszę nadmienić, że w trakcie mojego pobytu w Turcji odstawiłam kompletnie mięso, a więc spieszę z informacjami, że kuchnia turecka "daje radę"  i nie stoi za nią tylko i wyłącznie kebap czy baranina :)

Poniżej subiektywna TOP lista co trzeba zrobić będąc w Stambule:

1. Przepłynąć się statkiem po Bosforze - nie musi to być koniecznie wycieczka ze wszystkimi turystami po cieśninie, bowiem mieszkając w Stambule masz okazje wsiąść na vapur ( prom) co pół godziny jadący w różne miejsca z Europy do Azji i odwrotnie. Widok na Bosphorus Koprusu czyli Most Bosforski to niezapomniany widok, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, kiedy to ogrom światełek podświetla konstrukcję :) 

2. Zjeść simita - sorry Kraków, ale Twoje obwarzanki musiały ustąpić miejsca  twojemu tureckiemu odpowiednikowi. Nie wiem jak oni to robią, ale chrupkość tego obwarzanka nie ma równych! 

3. Zjeść prawdziwe tureckie śniadanie - tak, śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków w kulturze tureckiej i ludzie często zapraszają się całymi rodzinami do restauracji na celebrowanie tego posiłku. Oczywiście dzieje się tak szczególnie w weekend, ale pamiętajmy, że w Turcji wiele kobiet nie pracuje, przez co w tygodniu możemy spotkać koleżanki czy wielopokoleniowe grupki kobiet na śniadanku. Podczas tego posiłku nie może zabraknąć i simita  :), ale koniecznie spróbujcie menemam,  czyli jajecznicę z pomidorami & papryką przygotowaną w odwrotnych proporcjach, różnorodne sery ( biały ser czyli beyaz penir to odmiany serów typu feta , zarówno twarde jak i miękkie) oraz warzywa: pomidory, ogórki i oliwki .  

4. Zjeść kolację z widokiem na Bosfor - musicie się liczyć z większym kosztem takiej atrakcji, ale oprócz wspaniałego dania, widok na most pełen świateł jest po prostu bajkowy. Idealne miejsce na randkę z ukochaną osobą, ślub czy oświadczyny ( doświadczyłam tego !!! i zaznaczam, że nie były to moje )

5. Wypić drinka z widokiem na Wieżę Galata - ten widok jest obok mostu, moim ulubionym :) Można to zrobić w okolicznych barach lub restauracjach niedaleko Taksimu czy samej okolicy Galata, udając się oczywiście na taras. 

Polecanymi miejscami jest Istanbul 360 (drinki), George Hotel czy też Leb- i- derya (kolacja). Sprawdź na Rooftop guide oraz   foursquare - musisz być przygotowana na wysokie ceny, ale czasem w jednym miejscu będziesz mieć widok zarówno na Galatę, Most Bosforski oraz Meczety, tak więc wybierz odpowiednie dla siebie ze względu na ofertę i lokalizację. 

wieża Galata Istnabul

6. Odwiedzić łaźnie turecką hamam i oddać się relaksowi - jeśli kiedykolwiek zraziłaś się do łaźni, będąc na urlopie w Turcji i korzystając z niej jako dodatkowej "atrakcji" do all inclusive, to proszę zapomnij o tym i odwiedź jedną z łaźni z prawdziwego zdarzenia! Twoja skóra to  poczuje (takiego peelingu na pewno nie zrobisz sama w domu !) , a Ty będziesz zrelaksowana jak nigdy dotąd. Wybierz się do łaźni z mamą, siostrą, przyjaciółkami! ( Pamiętaj, że łaźnie podzielone są na damskie i męskie :) ) Co więcej, nigdy nie wiesz, czy nie poznasz w łaźni przyjaźni na całe życie :) Ja właśnie tam poznałam Asli, Taranę i Molun. 

Najlepszy w jakim byłam to Kilic Ali Pasa Hamam

  Oczywiście nie uwzględniłam tutaj największych atrakcji turystycznych typu Hagia Sophia , Błękitny Meczet, czy też Pałac Topkapi - które są wyjątkowe i na pewno nie możecie ich pominąć ( ale o tym przeczytacie w każdym przewodniku :) Ja zaś chciałam Wam przedstawić Istanbul moimi oczami i zaprezentować moje #must :)

  Czytaj dalej

  ŻYCIE DIGITAL NOMAD ORAZ ŻYCIE Z NOMADEM

  ŻYCIE DIGITAL NOMAD ORAZ ŻYCIE Z NOMADEM

  Bali travels

  PRACA ZDALNA NA MOICH WARUNKACH

  Komentarze