Lekka konsystencja i bogaty skład - serum łączy w sobie wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne, które warto wykorzystać niezależnie od typu skóry. Zwłaszcza w okresie zimowym kiedy cera narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych. Jak zatem dobrać odpowiedni kosmetyk i go stosować?
Co to jest serum?
Serum to intensywnie działający produkt, w składzie którego znajdują się skoncentrowane składniki aktywne. Z tego powodu działa ono silniej niż kremy, jednocześnie wzmacniając ich działanie. Popularnym jest przekonanie, że skóra może przyzwyczaić się do działania serum i tym samym “rozleniwić”. Jest to mit, zaś odpowiednio dobrany kosmetyk można stosować codziennie, dobierając produkt w zależności od zmieniających się potrzeb skóry.
Zaletą naturalnego serum jest jego konsystencja. Lekka formuła może mieć postać olejku (serum olejowe), emulsji, jedwabistego kremu (serum wodno-olejowe) albo żelu (serum wodne). W przypadku cery suchej można pokusić się o serum o oleistej formule, z kolei w przypadku skóry ze skłonnością do przetłuszczania lepiej zastosować produkty w formie żelu lub emulsji.
Wodno-olejowe nawilżające serum Olivii Plum oprócz intensywnego działania odżywczego i ochronnego, dzięki swojej jedwabistej konsystencji doskonale nadaje się również jako baza pod make-up. Dodatkowo zawartość oleju z nasion ogórka działa antybakteryjnie, oczyszczająco i regenerująco, dzięki czemu serum jest odpowiednie także dla cer, które zmagają się z nadmiernym wydzielaniem sebum i trądzikiem.
Rodzaje serum
Istnieje wiele różnych rodzajów serum, które można stosować nie tylko w przypadku cery dojrzałej. Wszystko zależy od problemów z jakimi boryka się skóra, a te mogą dotknąć nawet skóry młodej. Suchość, ziemisty odcień, zmarszczki albo przebarwienia - na każdą z tych przypadłości można znaleźć odpowiedni kosmetyk, który pozwoli skuteczniej i szybciej się z nimi uporać.
Wybierając serum tak jak w przypadku każdego kosmetyku należy zapoznać się z jego składem. W nim powinny znajdować się takie komponenty jak oleje roślinne, hydrolaty, czyli wody kwiatowe, ekstrakty roślinne, ale również witaminy (najbardziej lubiane to wzmacniająca witamina E oraz rozjaśniająca witamina C), kwas hialuronowy czy składniki anti pollution, które chronią cerę przed zanieczyszczeniami. Serum z zasady ma lekką konsystencję, która nie powinna działać komedogennie. Warto jednak zwrócić uwagę czy w składzie wybranego kosmetyku nie znajdują się oleje mineralne, silikony czy parafina lub w przypadku cer z tendencją do przetłuszczania - olejów.
Jak stosować serum?
Tak jak w przypadku każdego kremu istotna jest regularność. Systematyczne stosowanie serum zgodnie z zaleceniami producenta to podstawa udanej terapii. Serum nakładamy na dobrze oczyszczoną i stonizowaną skórę twarzy. Jeśli mamy chwilę, aby przyśpieszyć jego wchłanianie i jednocześnie pobudzić krążenie możemy połączyć nakładanie kosmetyku z masażem skóry rollerem lub płytką gua sha. Nałożone serum nie powinno zostawiać uczucia lepkości, dlatego wystarczą jego 2-3 krople. Większa porcja wcale nie oznacza silniejszego działania, a może jedynie zostawić wyczuwalny, lepki film na skórze.
Skoro serum ma silnie skoncentrowany skład i działa silniej niż krem, dlaczego zatem łączymy te dwa kosmetyki? Powody są dwa. Przede wszystkim serum uzupełnia działanie kremu i wzmacnia jego działanie. Dodatkowo nałożenie kremu chroni składniki aktywne zawarte w serum przed zbyt szybkim ulotnieniem się przedłużając jego działanie. W przypadku produktów na bazie wody krem jest wręcz koniecznością, aby nie uzyskać efektu przeciwnego do zamierzonego, czyli odwodnienia naskórka.
Czy serum jest zatem niezbędnym etapem codziennej pielęgnacji? Z pewnością istotnym. Dobrze dobrany produkt pozwala optymalnie odpowiedzieć na potrzeby skóry, a do tego… pięknie wygląda na łazienkowej półce!