RETINOL - CO TO JEST?

RETINOL - CO TO JEST?

Retinol to niekwestionowany król pielęgnacji ostatnich sezonów. Jego wielokierunkowe działanie daje naprawdę spektakularne efekty, a odpowiednio stosowany jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery. Retinol to jednak nie jedyny składnik aktywny należący do grupy retinoidów. Sprawdź zatem co jeszcze warto wziąć pod uwagę planując swoją jesienną pielęgnację.

RETINOIDY - RODZAJE I JAK DZIAŁAJĄ?

Zanim zdecydujesz się nałożyć na twarz którąkolwiek z substancji należących do retinoidów warto odrobić podstawową lekcję z chemii.

Retinoidy to pochodne witaminy A i dzielą się one na 3 grupy:

I generacja - retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina. Są to składniki aktywne znane przede wszystkim osobom borykającym się z trądzikiem i tym, którzy stosują kuracje przeciwzmarszczkowe.

II generacja - etretynat, acytretyna. Te pochodne mają bardziej zaawansowane działanie i wykorzystywane są do leczenia łuszczycy.

III generacja - adapalen, beksaroten, tazaroten. Syntetyczne pochodne witaminy A, które również wykorzystywane są do leczenia zaawansowanych stadiów trądziku czy łuszczycy. Mają bardzo specjalistyczne działanie i ich stosowanie musi być skonsultowane z lekarzem.

IV generacja - trifanoid i seletinoid G. Najnowsza generacja retinoidów jeszcze poddawana badaniom.

Większość powyższych nazw brzmi skomplikowanie i o ile nie borykasz się z poważnymi zmianami skórnymi, tak naprawdę warto zapamiętać dwie z nich - retinol oraz retinal. Jak zatem działają?

RETINOL DZIAŁANIE

Retinol podobnie jak witamina A bardzo dobrze rozpuszczają się tłuszczach dzięki czemu z łatwością przenikają do głębszych warstw naskórka. Sama witamina A nazywana jest “witaminą młodości” i również takie określenie idealnie sprawdza się w przypadku retinolu. Ma on bowiem typowe działanie anti-ageing, czyli:

  • spłyca zmarszczki,
  • zwiększa syntezę kolagenu w skórze właściwej,
  • zmniejsza przebarwienia.

 Ale nie tylko! Z dobrodziejstw retinolu mogą korzystać zarówno osoby, które chcą po prostu zredukować oznaki upływającego czasu, ale też Ci, którzy liczą na jego działanie antytrądzikowe. Retinol potrafi bowiem:

  • zmniejszyć łojotok skóry,
  • redukować zaskórniki
  • łagodzić stany zapalne, a więc również pryszcze,
  • przyspieszyć proces gojenia skóry.

 CZYM RÓŻNI SIĘ RETINOL OD RETINALU?

Przede wszystkim retinal jest łagodniejszy dla skóry niż retinol. Działa równie skutecznie, ale powoduje mniej podrażnień - jest zatem lepszym wyborem dla skór wrażliwych. Może być również stosowany całorocznie.

Co zatem wybrać - retinol czy retinal? To zależy ;) Zależy od indywidualnych preferencji Twojej skóry i tego jaki efekt pragniesz osiągnąć. W przypadku obu składników najistotniejsze jest odpowiednie wprowadzanie ich do codziennej pielęgnacji.

JAK STOSOWAĆ RETINOL?

Zarówno retinol i retinal mogą powodować: łuszczenie się skóry, suchość, lekkie podrażnienie, dlatego pamiętaj aby zadbać o właściwe nawilżenie skóry - pomogą Ci w tym TONIK DASH oraz SERUM DRIP. Najbezpieczniej jest zatem stopniowo budować tolerancję cery na ten składnik i początkowo stosować go 1-2x w tygodniu. Po około 2-3 tygodniach można zwiększyć częstotliwość nakładania kosmetyków z retinoidami do 3-4 aż do codziennego stosowania. Czy retinoidy musisz zatem używać codziennie? Nie, nakładaj je na twarz tak często jak wymaga tego Twoja skóra. Pamiętaj jednak, że to systematyczność jest kluczem do sukcesu. Uzbrój się także w cierpliwość gdyż, aby w pełni cieszyć się efektami korzystania z retinolu lub retinalu swoje trzeba odczekać. Zapewniamy jednak, że warto!

JAKIE STĘŻENIE RETINOLU WYBRAĆ?

Najczęściej stężenie retinoidów w kosmetykach dostępnych w drogeriach wynosi od 0,3% do 2%. Wraz ze zwiększeniem częstotliwości aplikacji substancji możesz stopniowo zwiększać także jej stężenie. Budowanie tolerancji skóry jest procesem mozolnym, może się również zdarzyć, że czasami trzeba będzie wziąć krok w tył i na przykład wrócić do stężenia nieco niższego. Jeśli wolisz retinal od retinolu możesz sięgać po nieco wyższą procentową zawartość tego składniku.

Czy retinoidy można używać latem? 

Jeśli Twoja skóra ma wyrobioną wysoką tolerancję na retinol i pamiętasz o jednoczesnym zastosowaniu wysokiego SPF to tak, można stosować je również latem. Jeśli jednak nadal Twoja cera nie do końca dogaduje się z retinolem/retinalem, planujesz wyjazd w bardzo gorące, słoneczne miejsca lub nie zawsze pamiętasz o kremie z filtrem lepiej zostaw tego typu składniki aktywne na chłodniejsze pory roku.

 

BAKUCHIOL CZY RETINOL?

Jakiś czas temu składnik o nazwie bakuchiol został okrzyknięty nowym retinolem lub “roślinnym retinolem”. I chociaż owszem, działanie mają podobne to jednak zdecydowanie nie powinno się stosować takiego określenia. Dlaczego? Z prostego powodu - to po prostu substancje o zupełnie różnej budowie chemicznej. Co zatem wybrać? Odpowiedź również nie jest jednoznaczna. Bakuchiol z pewnością jest łagodniejszy dla skóry, jest wegański i może być stosowany przez kobiety w ciąży (podczas gdy retinoidy nie są zalecane). Z kolei retinol jest skutecznym składnikiem przeciwzmarszczkowym i redukującym niedoskonałości znanym od wielu lat o niepodważalnie udowodnionym działaniu.

 Brzmi skomplikowanie? Nieprawda! Po prostu zacznij! Mnogość preparatów oraz ich różne stężenia sprawiają, że z pewnością znajdziesz produkt dla siebie. Najważniejsze są jednak systematyczność, obserwacja skóry oraz w razie wątpliwości - konsultacja z lekarzem.

Czytaj dalej

Trend Clean Girl - co to jest?

Trend Clean Girl - co to jest?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

JAK MYĆ TWARZ KROK PO KROKU

JAK MYĆ TWARZ KROK PO KROKU

Komentarze