Jak to działa?
Wszystko zaczyna się oczywiście od nosa. Powonienie to nasz najczulszy zmysł i mimo, że powierzchnia strefy węchowej nosa jest niewielka natura wiedziała co robi i wyposażyła ją w około 1 mln. zakończeń nerwowych. A przynajmniej 40 z nich musi zostać rozbudzonych jednocześnie, abyśmy coś poczuli. Wówczas powstaje impuls elektryczny przesyłany do ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za emocje, a stamtąd do nerwów czuciowych.
Za nami trochę biologii, czas na przyjemniejsze sprawy. Czyli jaki olejek wybrać? W okresie jesiennym cierpimy zazwyczaj na 3 przypadłości: stres, przeziębienie i złe samopoczucie, dlatego dzisiaj podpowiemy jak z nimi walczyć zapachami.
- W stresie postaw na aromaty ylang-ylang, lawendy, mięty, szałwii, macierzanki i dobrze znanych z kuchni – rozmarynu i bazylii,
- Złe samopoczucie przegoni wanilia, rumianek, szałwia, geranium i jaśmin,
- Z kolei na przeziębienie pomoże olejek sosnowy, eukaliptusowy i z drzewa herbacianego.
Na pewno każdy słyszał o wymienionych olejkach, ale skąd pochodzą i jak wyglądają rośliny tych najbardziej egzotycznie brzmiących?
Ylang-Ylang czyli inaczej jagodlin wonny pochodzi z odległych Filipin i Indonezji, chociaż aktualnie jest także uprawiany w całej tropikalnej Azji. Roślina służy nie tylko do pozyskiwania aromatycznych ekstraktów - jej miękkie, plastyczne drewno wykorzystuje się do rzeźbienia i produkcji bębnów. Najcenniejsze są oczywiście jej żółte charakterystyczne kwiaty, którego płatki przypominają długie, powykręcane płatki. A jak pachnie? Intensywnie, słodko, nieco balsamicznie, chociaż można wyczuć również delikatne nuty banana.
Geranium pieszczotliwie nazywane anginką pochodzi z Afryki. Jej charakterystyczne, głęboko powycinane płatki w intensywnych kolorach są pokryte drobnymi, gęstymi włoskami pod wpływem dotyku wydzielają specyficzny ziołowo-korzenny, nieco ziemisty zapach.
Jaśmin to tak naprawdę pnącze pochodzące z głównie z Azji i Afryki. Ma podłużne, zielone liście i drobne, białe intensywnie pachnące kwiaty, które w zależności od gatunku oddają inny aromat. Począwszy od delikatnej, typowo kwiatowej woni aż po cięższe, orientalne nuty. Jaśmin jest często mylony z jaśminowcem, który dużo lepiej czuje się w umiarkowanym klimacie. To co je odróżnia to także kształt płatków. Podczas, gdy jaśmin ma podłużne płatki, jaśminowiec szersze o bardziej owalnym kształcie.
Drzewo herbaciane, którego mniej znana, bardziej skomplikowana nazwa to melaleuka skrętnolistna występuje w Australii, rosnąc przeważnie wzdłuż strumieni i na bagnach. Ma delikatne niewielkie kwiaty zebrane w pąki, ale olejek pozyskuje się z jego liści. Ekstrakt
z drzewa herbacianego pachnie ziołowo i lekko ziemiście. A najstarsze drzewo herbaciane ma ponad 1700 lat!
A ponieważ olejki eteryczne to naturalna forma pielęgnacji ciała i ducha, nie mogło zabraknąć jej także u Olivii Plum. W naszej ofercie znajduje się prawdziwy poprawiacz humoru – Pobudzający Olejek Cheer Up (znajdziesz go tutaj -> Olejek Cheer Up) z ylang – ylang, wanilią i jaśminem. Te trzy wyjątkowe ekstrakty zostały połączone po to, aby poprawić humor, przynieść odprężenie i stać się częścią Twojego relaksacyjnego rytuału. Dzięki swoim pielęgnacyjnym właściwościom zadbają nie tylko o umysł, ale również skórę. Ponieważ Cheer Up jest mieszaniną różnych olejów i olejków eterycznych, możesz wmasować go w wilgotne ciało zaraz po kąpieli albo skropić nim nadgarstki kiedy tylko będziesz chcieć wprawić się w dobry nastrój.
Zapach w praktyce
A jakie są sposoby aromaterapii?
- Inhalacje – w domowym zaciszu znakomicie sprawdzą się specjalne kominki, a także coraz popularniejsze nawilżacze powietrza z funkcją aromaterapii. Można również odwiedzić saunę, która oferuje seanse aromaterapeutyczne.
- Masaż - tutaj również olejki sprawdzą się fantastycznie . Podczas tej metody należy pamiętać, aby substancję eteryczną połączyć z tzw. olejem bazowym. Najpopularniejsze to olej
z awokado, pestek winogron, ze słodkich migdałów lub klasyczna oliwa z oliwek. - Kompres - Olejki można również stosować w formie okładu stosowanego miejscowo. Wówczas preparat powinien zostać połączony z wodą w proporcji 5 kropli na 100 ml wody.
- Skropienie poduszki olejkiem eterycznym - aromat będzie się utrzymywał kilka dni.
Pamiętaj! Nigdy nie stosuj olejku bezpośrednio na skórę - jego mocne stężenie może podrażnić skórę. Mieszaj go z olejami bazowymi. Olejki kupuj z pewnego miejsca, zawsze naturalne, a wtedy odkryją swoją prawdziwą, leczniczą moc!