Zapach ma moc! Olejki eteryczne i ich właściwości

Zapach ma moc! Olejki eteryczne i ich właściwości

Krótsze dni, zimniej, mniej słońca. Jednym słowem jesień zawitała na dobre. Humor można sobie poprawić czekoladą, ulubionym serialem albo… zapachem. Aromaterapia to skuteczna metoda terapeutyczna, której właściwości znane są od stuleci. Wykorzystuje się do niej olejki eteryczne, które są skoncentrowaną cieczą znajdującą się komórkach wydzielniczych rośliny. Olejki w formie, którą znamy uzyskuje się na drodze destylacji z parą wodną.

 

 

Jak to działa?

Wszystko zaczyna się oczywiście od nosa. Powonienie to nasz najczulszy zmysł i mimo, że powierzchnia strefy węchowej nosa jest niewielka natura wiedziała co robi i wyposażyła ją w około 1 mln. zakończeń nerwowych. A przynajmniej 40 z nich musi zostać rozbudzonych jednocześnie, abyśmy coś poczuli. Wówczas powstaje impuls elektryczny przesyłany do ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za emocje, a stamtąd do nerwów czuciowych.

Za nami trochę biologii, czas na przyjemniejsze sprawy. Czyli jaki olejek wybrać? W okresie jesiennym cierpimy zazwyczaj na 3 przypadłości: stres, przeziębienie i złe samopoczucie, dlatego dzisiaj podpowiemy jak z nimi walczyć zapachami.

  • W stresie postaw na aromaty ylang-ylang, lawendy, mięty, szałwii, macierzanki i dobrze znanych z kuchni – rozmarynu i bazylii,
  • Złe samopoczucie przegoni wanilia, rumianek, szałwia, geranium i jaśmin,
  • Z kolei na przeziębienie pomoże olejek sosnowy, eukaliptusowy i z drzewa herbacianego.

 

 

Na pewno każdy słyszał o wymienionych olejkach, ale skąd pochodzą i jak wyglądają rośliny tych najbardziej egzotycznie brzmiących?

Ylang-Ylang czyli inaczej jagodlin wonny pochodzi z odległych Filipin i Indonezji, chociaż aktualnie jest także uprawiany w całej tropikalnej Azji. Roślina służy nie tylko do pozyskiwania aromatycznych ekstraktów - jej miękkie, plastyczne drewno wykorzystuje się do rzeźbienia i produkcji bębnów. Najcenniejsze są oczywiście jej żółte charakterystyczne kwiaty, którego płatki przypominają długie, powykręcane płatki. A jak pachnie? Intensywnie, słodko, nieco balsamicznie, chociaż można wyczuć również delikatne nuty banana.

Geranium pieszczotliwie nazywane anginką pochodzi z Afryki. Jej charakterystyczne, głęboko powycinane płatki w intensywnych kolorach są pokryte drobnymi, gęstymi włoskami pod wpływem dotyku wydzielają specyficzny ziołowo-korzenny, nieco ziemisty zapach.

Jaśmin to tak naprawdę pnącze pochodzące z głównie z Azji i Afryki. Ma podłużne, zielone liście i drobne, białe intensywnie pachnące kwiaty, które w zależności od gatunku oddają inny aromat. Począwszy od delikatnej, typowo kwiatowej woni aż po cięższe, orientalne nuty. Jaśmin jest często mylony z jaśminowcem, który dużo lepiej czuje się w umiarkowanym klimacie. To co je odróżnia to także kształt płatków. Podczas, gdy jaśmin ma podłużne płatki, jaśminowiec szersze o bardziej owalnym kształcie.

Drzewo herbaciane, którego mniej znana, bardziej skomplikowana nazwa to melaleuka skrętnolistna występuje w Australii, rosnąc przeważnie wzdłuż strumieni i na bagnach. Ma delikatne niewielkie kwiaty zebrane w pąki, ale olejek pozyskuje się z jego liści. Ekstrakt
z drzewa herbacianego pachnie ziołowo i lekko ziemiście. A najstarsze drzewo herbaciane ma ponad 1700 lat!

A ponieważ olejki eteryczne to naturalna forma pielęgnacji ciała i ducha, nie mogło zabraknąć jej także u Olivii Plum. W naszej ofercie znajduje się prawdziwy poprawiacz humoru – Pobudzający Olejek Cheer Up (znajdziesz go tutaj -> Olejek Cheer Up) z ylang – ylang, wanilią i jaśminem. Te trzy wyjątkowe ekstrakty zostały połączone po to, aby poprawić humor, przynieść odprężenie i stać się częścią Twojego relaksacyjnego rytuału. Dzięki swoim pielęgnacyjnym właściwościom zadbają nie tylko o umysł, ale również skórę. Ponieważ Cheer Up jest mieszaniną różnych olejów i olejków eterycznych, możesz wmasować go w wilgotne ciało zaraz po kąpieli albo skropić nim nadgarstki kiedy tylko będziesz chcieć wprawić się w dobry nastrój.

 

Zapach w praktyce

A jakie są sposoby aromaterapii?

  • Inhalacje – w domowym zaciszu znakomicie sprawdzą się specjalne kominki, a także coraz popularniejsze nawilżacze powietrza z funkcją aromaterapii. Można również odwiedzić saunę, która oferuje seanse aromaterapeutyczne.
  • Masaż - tutaj również olejki sprawdzą się fantastycznie . Podczas tej metody należy pamiętać, aby substancję eteryczną połączyć z tzw. olejem bazowym. Najpopularniejsze to olej
    z awokado, pestek winogron, ze słodkich migdałów lub klasyczna oliwa z oliwek.
  • Kompres - Olejki można również stosować w formie okładu stosowanego miejscowo. Wówczas preparat powinien zostać połączony z wodą w proporcji 5 kropli na 100 ml wody.
  • Skropienie poduszki olejkiem eterycznym - aromat będzie się utrzymywał kilka dni.

Pamiętaj! Nigdy nie stosuj olejku bezpośrednio na skórę - jego mocne stężenie może podrażnić skórę. Mieszaj go z olejami bazowymi. Olejki kupuj z pewnego miejsca, zawsze naturalne, a wtedy odkryją swoją prawdziwą, leczniczą moc!

Czytaj dalej

MAKEUP NO MAKE UP

MAKEUP NO MAKE UP

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Piękniej jesienią, czyli jak zadbać o skórę i włosy?

Piękniej jesienią, czyli jak zadbać o skórę i włosy?

Komentarze