Zastosowanie olejów w oczyszczaniu twarzy

Zastosowanie olejów w oczyszczaniu twarzy

Pamiętasz nasz ostatni wpis na temat oczyszczania skóry twarzy? To wtedy obiecałyśmy, że do tej kwestii jeszcze wrócimy, więc dzisiaj pora aby zagłębić się w kwestię oczyszczania przy użyciu olejów! :)

OCM oraz dwustopniowe oczyszczanie twarzy

Najwięksi fani naturalnej pielęgnacji słyszeli o tym już ponad 5 lat temu, to wtedy OCM (Olejowe mycie twarzy) zawojowało Polskę. Metoda ta wymagała jednak wiedzy w komponowaniu indywidualnych mieszanin, czasochłonności rytuału,  a sam olej bazowy często podrażniał wrażliwą skórę. Dlatego też to dwustopniowe oczyszczanie, eliminujące wyżej wymienione minusy, wiedzie obecnie prym, z czego niesamowicie się cieszę!

Jak olej, czyli tłuszcz usuwa tłuszcz 

Jeśli sama nie zdążyłaś zagłębić się jeszcze w temat, być może zastanawiasz się jak to możliwe, że olej jako tłuszcz nie zapycha porów, a wręcz przeciwnie- świetnie je oczyści  a nawet może okazać się zbawieniem w walce z niedoskonałościami czy wrażliwością skóry!

Aby dokładnie wszystko wytłumaczyć, oprę się na nauce ale obiecuję- będzie prosto i zrozumiale! :)

Olejowe oczyszczanie twarzy

Czy zauważyłaś kiedyś popularne zjawisko rozwarstwienia się faz? Założę się, że tak, bo widoczne jest w codziennym życiu jako kolorowe plamy na ulicy (po deszczu) czy chociażby na rosole- kiedy to w fazie wodnej wywaru, pływają kropelki tłuszczu.

Jak pewnie pamiętasz z lekcji chemii, dzieje się tak ze względu na różnicę polarności cząsteczek. Oznacza to, że olej nie ma wystarczająco dużo energii aby "wejść" pomiędzy cząsteczki wody i się z nią połączyć.

Dlatego też, te oleiste substancje m.in bogatsze fazy kremów, filtrów przeciwsłonecznych, parafina czy silikony nie mają możliwości zostać usunięte przez inne kosmetyki jak te na bazie oleju, ponieważ tylko i wyłącznie "tłuszcz rozpuszcza tłuszcz"!

OCM


Oleje doskonale radzą sobie z zalegającymi zanieczyszczeniami, nie narażając tymczasem skóry na utratę jej warstwy ochronnej- sebum.
Dlatego, że ich tłusta formuła zbliżona jest do naturalnie wytwarzanej bariery (o której napisałam wyżej) nie dochodzi tak jak w przypadku detergentów- do reakcji obronnych skóry czyli nadmiernej produkcji łoju. :)

Co dzieje się jednak w przypadku, gdy usuwamy sebum, nie dostarczając odpowiednich lipidów? Broniąc się, dochodzi do wzmożonej, niekontrolowanej produkcji łoju, następnie do wzrostu ilości bakterii aż wreszcie do zaczopowania gruczołów łojowych przez sebum, które w porach widoczne jest na naszej skórze w postaci wyprysków, tych zamkniętych (np. grudki, krosty) i otwartych (tzw. "wągry")!

Silne detergenty często powodują podrażnienia skóry a w konsekwencji do gromadzenia się bakterii w otwartych wcześniej porach, zatkanie ich (przez silikony, parafinę itp.), wzrost zaskórników a często także zaczerwienienie oraz wzrost produkcji łoju.

Olejek dostępny w ofercie Olivia Plum, dzięki starannemu doborowi składników sprawdzi się przy każdym rodzaju cery!

Zawiera:

  • Olej sezamowy- zaliczany do jednego z największych "wymiataczy wolnych rodników", spowalniających procesy starzenia się skóry; zapewnia utrzymanie bariery ochronnej skóry oraz odpowiedniego jej nawilżenia, reguluje pracę gruczołów łojowych. Polecany szczególnie przy cerze wrażliwej, atopowej, dojrzałej, mieszanej.
  • Olej z awokado- intensywnie nawilża, odżywia i wygładza. Doskonały do cery trądzikowej ze względu na jego działanie przeciwzapalne oraz regenerujące.
  • Olej z Rumianku- działa kojąco, łagodząco. Składniki, obecne w rumianku mają zastosowanie zarówno w walce z trądzikiem jak i kuracjach przeciwstarzeniowych.
  • Olej Irysowy- spowalnia starzenie, poprawia nastrój, odpręża i koi zmysły. 
Olejek do demakijażu

Podsumowując:

  • Osoby narzekające na suchość skóry zauważą poprawę stopnia nawilżenia, zmiękczenie naskórka i dużą redukcję podrażnień, dzięki dostarczeniu kwasów tłuszczowych.

  • Te ze skłonnościami do przetłuszczania i trądzikiem, uregulowanie produkcji sebum i redukcję wyprysków, przez (w końcu) dokładne oczyszczanie porów ze składników w fazie olejowej.

 

Ja pokochałam tą metodę całym sercem, bo zauważyłam znaczną poprawę kondycji mojej skóry czy to ze względu na nawilżenie czy zmniejszoną liczbę zaskórników! :) ✔

Napisz koniecznie jakie jest Twoje zdanie na temat zastosowania olejów w oczyszczaniu i czy ten artykuł przekonał Cię do włączenia ich do codziennego rytuału, jestem przeciekawa! ;) 

Sabina Jarosz, 3 październik 2018

Czytaj dalej

Oczyszczanie skóry twarzy

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

5 NIEZWYKŁYCH ZASTOSOWAŃ OLEJU ARGANOWEGO

Komentarze