Gua Sha czy roller - które narzędzie do masażu twarzy wybrać? Jakie są różnice
Wykonujesz dwuetapowy demakijaż? Stosujesz tonik rano i wieczorem? Zawsze pamiętasz o serum i kremie? Twoja pielęgnacja jest kompletna, ale możesz wznieść ją na wyższy poziom! W jaki sposób? Dodając do codziennych rytuałów skóry kojący masaż twarzy. Sprawdź, które narzędzie do masażu wybrać i poznaj podstawowe różnice między nimi.
Najpopularniejszymi narzędziami na rynku służącymi do domowego masażu twarzy (i ciała) są: kamień Gua Sha oraz dwustronny wałek tzw. Roller. Obydwa wykonane są zwykle z naturalnych kamieni. Roller zdobył popularność w Polsce wraz z trendem na pielęgnację koreańską i od tego czasu zagościł w kosmetyczkach wielu Polek. Historia masażera Gua Sha wiąże się ściśle z rozwojem chińskiej filozofii i medycyny, opierając się na wierze w zachowanie równowagi między elementami yin i yang, znajdującymi się w ciele ludzkim, których zachwianie objawia się stanami chorobowymi w organizmie. Obydwa są na tyle proste w użyciu, że nie musisz chodzić do SPA, aby pomogły Ci w osiągnięciu zen. Te masażery będą Twoim sprzymierzeńcem w domowej walce o piękną, zrelaksowaną skórę.
Czytaj dalej, aby poznać różnice między tymi dwoma masażerami. Poznaj szczegóły, dzięku którym określisz, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zależy nam na tym, abyś zrozumiała jak działa Gua Sha, jak stosować roller abyś mogła podjąć świadomą decyzję który masażer do twarzy wybrać dla siebie. Każda skóra się różni i ma inne potrzeby, ale każdej przy się codzienny masaż włączony do rutyny pielęgnacyjnej.
Roller do masażu twarzy
Jesteśmy przekonane, że jeśli masz konto na Instagramie widziałaś roller już wielokrotnie. Jest to bowiem najpopularniejsze narzędzie do pielęgnacji twarzy w tym medium, bo oprócz tego, że regularnie stosowany poprawia kondycję twarzy to po prostu pięknie wygląda! Typowy roller to dwa kamienne wałeczki (duży i mały) wykonane z naturalnego kamienia takiego jak jadeit, różowy kwarc czy opal. W rzeczywistości jest to rodzaj narzędzia guasha, ale w uproszczonej formie, łatwiejszej do stosowania zwłaszcza na początku naszej przygody z domowym masażem.
Podstawowym zadaniem do którego został stworzony roller jest pobudzenie cery, pomoc układowi limfatycznemu w celu zwiększenia przepływu krwi do skóry w celu odżywienia skóry od wewnątrz. Jeżeli masaż odbywa się po nałożeniu produktu pielęgnacyjnego typu serum czy krem, rolka do twarzy pomaga zwiększyć jego wchłanialność. Jeżeli mówimy o pobudzeniu cery to warto zaznaczyć, że roller można trzymać w lodówce - schłodzone kamienie jeszcze lepiej poradzą sobie z „obudzeniem” buzi nad ranem, ze zmniejszeniem obrzęków w okolicach oczu i usunięciu napięć powstałych w trakcie snu. Masaż rollerem jest prostszy i delikatniejszy niż masaż Gua Sha. Możesz wykonać go w kilka minut, pijąc kawę czy czytając gazetę. Do wykonania masażu nie jest Ci potrzebne nawet lusterko, więc jest to idealne narzędzie, jeśli masz mało czasu. Działanie i tarcie o skórę nie jest bardzo mocne, skóra nie jest zaczerwieniona zaraz po masażu zatem możesz stosować go przed wyjściem do pracy czy bankietem. Z uwag na wyżej opisaną delikatność, nadaje się i polecany jest osobom nawet z bardzo wrażliwą, delikatną czy naczynkową skórą. Gładzenie skóry zimnymi wałkami to prawdziwy relaks dla zmęczonej cery i Twoja inwestycja w napiętą skórę.
Masaż wałeczkami wykonuj na oczyszczonej i stonizowanej skórze, Szczególnie polecamy wykonywać go na zaaplikowanym wcześniej serum lub olejku, który zapewni gładki poślizg, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach, dzięki masażowi, zostaną wprowadzone w głębsze warstwy naskórka.
Nałóż niewielką ilość serum na twarz i szyję. Rozpocznij masaż od szyi przeciągając wałeczek od dekoltu ku brodzie. Następnie wykonuj ruchy od wewnętrznej do zewnętrznej strony twarzy oraz od dołu do góry buzi, działając wbrew sile grawitacji. Dużą głowicą masuj czoło, policzki, szyję i podbródek. Nie zapomnij o skórze wokół oczu, którą należy potraktować mniejszym i węższym wałeczkiem. Po zakończonym masażu umieść roller w lodówce jeśli zależy Ci na wzmocnionym efekcie orzeźwienia w trakcie kolejnego masażu.
Podsumowując, korzyści płynące z korzystania z masażu twarzy rollerem:
- chłód kamienia redukuje opuchliznę i worki pod oczami
- stymulacja włókien kolagenowych i elastynowych
- poprawienie owalu twarzy
- wzrost elastyczności i sprężystości skóry
- działa detoksykująco
- spłyca zmarszczki
- przyśpiesza odnowę komórek
- zmniejsza opuchliznę oraz zmarszczki na twarzy
- rozjaśnia skórę
- działa relaksacyjnie i odprężająco
Masaż Gua Sha
Gua sha jest specyficzną formą masażu leczniczego, wywodzącego się z Azji. Chociaż w Polsce dopiero od kilku lat mówi się o tym kamieniu, to sama praktyka masażerem tego typu liczy sobie ponad 3000 lat. Początkowo, stosowano ją do leczenia ciała (i my również opiszemy niżej jako można złagodzić napięcia mięśniowe na ciele z pomocą płytki gua sha), to obecnie mówi się o nim głównie w kontekście korzyści urodowych. Co ciekawe, jeśli masz wśród znajomych lub rodziny kogoś, kto boryka się z napięciem szczęki (tzw. Szczękościsk) lub cierpi na chroniczny ból głowy - jemu również może pomóc Gua Sha!
Kamień do masażu twarzy Gua Sha, różnice pomiędzy masażem Gua Sha, a masażem rollerem
W przeciwieństwie do rollera, którego działanie opiera się na gładzeniu skóry w odpowiednim kierunku, masaż płytką gua sha polega na skrobaniu skóry za pomocą krótszych i dłuższych pociągnięć. Początkowo i tradycyjnie skrobano skórą zwierzęcymi rogami, obecnie najpopularniejsze są kamienie typu jadeit (zwany kamieniem młodości) Masaż kamieniem Gua Sha jest bardziej profesjonalnym zabiegiem niż masaż rollerem, a sam rytuał wymaga trochę więcej wprawy i doświadczenia. My, polecamy go osobom wprawionym w masaż rollerem i takim, które są w stanie znaleźć przynajmniej 7 minut na usadowienie się przed lusterkiem i skrobanie skóry w skupieniu.
Rekomendujemy wykonywanie masażu wieczorem, bo skóra po masażu kamieniem bywa zaczerwieniona i lekko rozpalona. Dla niektórych, początkowo masaż płytką Gua Sha wydaje się bardzo intensywny, bywa trochę bolesny, bo faktycznie wkłada się w niego więcej siły niż w masaż rollerem. Nie mniej, zaokrąglone krawędzie dość gładko mogą poruszać się po skórze, zatem nie ma się czego bać. Na czym polega więc masaż twarzy kamieniem Gua Sha i jakie są tego efekty?
Masaż twarzy płytką Gua Sha
Za pomocą specjalnie wyprofilowanego kamienia masujemy twarz, poprawiając ruchomość mięśni, eliminując obrzęki, przyspieszając krążenie krwi, aż wreszcie udrażniamy przepływ limfy. Efekt? Mocno ujędrniona skóra i ulga w napięciu mięśni twarzy. W perspektywie długofalowej możemy traktować Gua Sha jako naturalną metodę odmładzającą tkankę twarzy. Znacznie lepiej niż roller wpływa na poprawienie owalu twarzy, więc efekt naturalnego liftingu zauważalny jest silniej i mocniej niż w przypadku rollera. To wszystko, oczywiście, pod warunkiem regularnego stosowania narzędzia - rolowanie twarzy najlepiej wykonywać 5-7 razy w tygodniu.
Masaż ciała Gua Sha
To nie koniec! Wspomniałyśmy, że metoda oparta jest na medycynie chińskiej, w której kamień używano do złagodzenia bólu mięśni czy pozbycia się infekcji takich jak przeziębienie. Z punktu widzenia medycyny zachodniej intensywne pocieranie skóry ciała w odpowiednich kierunkach pomaga usprawnić krążenie krwi i limfy w tkankach podskórnych i doprowadzić do usunięcia toksyn. Ponieważ zabieg powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, likwidację skrzepów oraz rozgrzanie i rozluźnienie mięśni, dlatego z powodzeniem można stosować go w przypadku bólów mięśni (na plecach, nogach, itp.). W przypadku większych obszarów do masowania (tak jak wspomniane wyżej) polecamy jednak zaopatrzyć się w prostokątne płytki, a nie te zaokrąglone, jakby trójkątne, które polecane są typowo do twarzy, szyi, karku i dekoltu.
Masaż Gua Sha twarzy - krok po kroku
Kamienie gua-sha do twarzy dostępne w Olivia Plum to trójkątne płytki z zaokrąglonymi krawędziami. Technika masażu jest trochę podobna do masażu rollerem. Masaż wykonywane na suchej skórze będzie bardzo mocny, zatem polecany wykonywać go na oczyszczonej skórze na którą zaaplikujemy kilka kropel olejku czy płynnego serum. (Polecam olejek do masaży twarzy Gua Sha z jojoba i rumiankiem - klik!). Zaleca się rozpoczęcie masażu od szyi, wykonując posuwiste ruchy w kierunku żuchwy, aby odblokować przepływ limfy. Potem przejdź do żuchwy, wykonując masaż wgłębieniem na płytce od środka w kierunku ucha. Następnie użyj płytki „skrobiąc” twarz jednokierunkowymi ruchami, zaczynając od nosa, środka twarzy ku węzłom chłonnym. Czyli od wewnętrz twarz na zewnątrz twarzy. Masaż policzków wykonujemy przystawiając płytkę do skóry dłuższym bokiem, zaczynając od okolic nosa i prowadząc w stronę ucha, a masaż okolic ust wykonujemy krótszym bokiem. Sam dekolt możemy masować w kierunku obojczyków. Stosuj jednokierunkowy ruch „wymiatający. Do masażu okolic oczu użyj węższej części Gua Sha. Pamiętaj, aby przy oczach działać delikatniejszym dociskiem. Na koniec masaż czoła, który wykonujemy od dołu do góry (w kierunku lini włosów) za pomocą dłuższego boku kamienia. Każdy ruch powtórz 10 razy. Po masażu umyj kamień wodą z mydłem lub zdezynfekuj.
Podsumowując, korzyści płynące z korzystania z masażu kamieniem Gua Sha:
- wspomaga krążenie krwi i drenaż limfy w organizmie
- działa detoksykująco
- działa przeciwzmarszczkowo (redukcja drobnych linii i zmarszczek)
- liftinguje, poprawia owal twarzy
- działa relaksacyjnie i odprężająco, uspokaja stany zapalne
- przywraca ruchomość i elastyczność w tkance
- zmniejsza lub likwiduje opuchliznę
- pobudza układ odpornościowy dzięki czemu pozwala skutecznie leczyć różnego rodzaju infekcje
- pomaga złagodzić napięcie, stres i lęk
- nadaje skórze blask
- zapewnia ulgę w napięciu mięśni twarzy
-
pomaga w walce z migrenami i zawrotami głowy oraz przewlekłym zmęczeniem
Masaże jadeitowy czy kwarcowy? Czy kamień z którego wykonany jest masażer ma znaczenie? Jaki kamień do masażu wybrać?
W ofercie Olivia Plum znajdziesz zarówno płytki Gua Sha jak i rollery do twarzy wykonane z naturalnych kamieni m.in. kwarcu i jadeitu. Z jednej strony przy wyborze kamienia dla siebie możesz kierować się estetyką - możesz wybrać kamień w kolorze który lubisz lub taki który pasuje do Twojej toaletki. Z drugiej zaś, jeśli wierzysz w moc kamieni warto przyjdzie się symbolice przypisanej każdemu z minerałów.
Kwarc do twarzy
Różowy kwarc, nazywany również „kamieniem miłości” łagodzi dolegliwości ze strony układu krążenia i serca oraz sprzyja płodności. Dodaje energii, sprzyja leczeniu migren, bólów głowy, zapchanych zatoków, a przez to może poprawiać pamięć i koncentrację. Łagodzi napięcie wewnętrzne, wspomaga obniżenie poziomu stresu, wspiera odporność organizmu i redukuje niepokój. Masażer kwarcowy jest cięższy od jadeitowego oraz utrzymuje dłużej zimno. Różowy Kwarc przypisany znaków zodiaku: Byk, Waga, Koziorożec.
Jadeit z kolei, nazywany jest „kamieniem przyszłych i obecnych Mam”. Wierzy się, że jego bliskość łagodzi bóle porodowe i zapewnia spokój przyszłej mamie. Kamień wykazuje silne działanie relaksacyjne i odprężające, niwelując bóle bioder i kręgosłupa. Wspomaga pracę układu trawiennego, tłumi głód, harmonizuje organizm. Działa uspokajająca, zmniejsza rozszerzone naczynka i wspomaga leczenie trądziku różowatego. Najbardziej znaną odmianą jadeitu jest ta jasnozielona, ale kamień można spotkać także w kolorze lawendowym oraz w odcieniach żółci, bieli i czerwieni. Połysk jadeitu jest charakterystycznie szklisty, a nawet perłowy, sam masażer jadeitowy zaś lekko prześwitujący.
Roller kwarcowy czy roller jadeitowy? Jakiego koloru masażera być nie wybrała, wierząc w ich magiczne właściwości, przysporzą Ci one więcej spokoju, relaksu, odprężenia, szczęścia i życzliwości.
Masaż twarzy przeciwwskazania
Nie należy stosować masażu twarzy Gua Sha oraz Rollerem na uszkodzoną skórę, przy dużej ilości pieprzyków, siniaków. Przeciwwskazaniem są również rozległe zmiany trądzikowe oraz trądzik różowaty, a także w ogólnym złym stanie zdrowia (np. Grypa). Przy nadciśnieniu, częstych krwotokach, skórze płytko unaczynionej czy zakrzepowym zapaleniu żył polecamy do masażu wybrać roller, nie płytkę Gua Sha.
Pamiętaj, bez względu na to na które narzędzie się zdecydujesz, każdy moment jest dobry, aby zacząć dbać o siebie świadomie i regularnie, pamiętając przy tym, że na 80% zmian mamy realny wpływ. Chyba warto wcielić zatem masaż twarzy w walce o piękną, jędrną skórę, prawda?