Czym jest mikrobiom skóry?

Czym jest mikrobiom skóry?

 Czym jest mikrobiom skóry?

Zapewne wiele z Was zwraca szczególną uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków, starając się rozszyfrować potrzeby swojej skóry i wybierać produkty, które gwarantują nie tylko piękno, ale i zdrowie. Aby jednak jak najlepiej zrozumieć swoją cerę, warto przede wszystkim zacząć od podstaw, czyli jak zbudowana jest skóra właśnie i jakie pełni funkcje.

Jak zbudowana jest skóra?

O budowie skóry z pewnością uczyłaś się na lekcji biologii, ale warto przypomnieć sobie kilka podstawowych informacji. Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Warstwą, którą myjemy, nakładamy kremy, balsamy i olejki jest naskórek. To on ma bezpośredni kontakt z środowiskiem i to właśnie naskórek ma za zadanie chronić nas przed drobnoustrojami. Chociaż naskórek wydaje się być cienki, to aby prawidłowo pełnić swoją funkcję składa się z aż pięciu warstw. W tej najgłębiej położonej zachodzą procesy namnażania komórek, zaś ta najbardziej zewnętrzna to warstwa rogowa. I na tym jeszcze do niedawna kończyło się wyodrębnianie poszczególnych elementów skóry.

Od pewnego czasu jednak swoje pięć minut przeżywa mikrobiom uznawany za szóstą, równie ważną warstwę. Czym zatem jest?

Czym jest mikrobiom?

Chociaż brzmi dosyć tajemniczo to mikrobiom jest niczym innym jak mikroorganizmami znajdującymi się na powierzchni skóry. Jego skład uzależniony jest od wieku (z czasem jego obecność maleje) i powierzchni ciała, na jakiej się znajduje. Na mikrobiom składają się zarówno te “dobre” mikroorganizmy jaki te wywołujące choroby skórne, np. tak popularny trądzik czy różnego rodzaju infekcje. Dopóki jednak mikrobiom znajduje się w równowadze, nasza skóra jest dobrze chroniona i nie występują na niej żadne niepożądane niespodzianki. Wiadomo jednak, że nasze otoczenie nas nie oszczędza, zanieczyszczenia środowiska, przyjmowane leki, wspomniany już wiek czy nieprawidłowa pielęgnacja mogą zaburzyć pożądany balans. O mikrobiom cery muszą dbać szczególnie właściciele skóry wrażliwej, szczególnie podatnej na uszkodzenia.

Jak kosmetyki wpływają na mikrobiom skóry?


Nie bez przyczyny tak często wspomina się o prawidłowym pH kosmetyków w kontekście pielęgnacji skóry. Zbyt niskie może prowadzić do zachwiania równowagi mikrobioty, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na stosowane produkty już na etapie oczyszczania. W codziennej rutynie pielęgnacyjnej kosmetykiem, który przywraca dobre pH skóry (czyli lekko kwaśne) jest tonik. Jeszcze do niedawna traktowany po macoszemu, teraz odzyskuje swoje miejsce na łazienkowych półkach. I bardzo dobrze, bo to nie tylko pachnąca, nawilżająca mgiełka, ale przede wszystkim produkt, który ma bardzo konkretne zadanie - wspierać mikrobiom skóry <więcej o toniku znajdziesz tutaj: CZYM JEST TONIK?>. Idealnie, jeśli taki kosmetyk w swoim składzie zawiera pre- i probiotyki. Dokładnie tak jak tonik DASH TONIK DASH.

Czym są pre- i probiotyki?

O pre- i probiotykach najczęściej słyszymy w kontekście produktów osłaniających np. przy przyjmowaniu antybiotyków. Składniki te równie ważną rolę odgrywają jednak w pielęgnacji skóry. Czym są zatem pre- i probiotyki i czym się różnią?

Jak podaje WHO - probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Za zadanie mają podnosić odporność skóry, stymulować namnażanie dobrej flory bakteryjnej i jednocześnie hamować namnażanie patogenów chorobotwórczych.

Co robią kosmetyki z probiotykami?

  1. Zapobiegają powstawaniu niedoskonałości skóry - trądzikowi, atopowemu zapaleniu skóry
  2. Chronią przed przesuszeniem cery.
  3. Działają przeciwstarzeniowo.
  4. Dodają sprężystości, wygładzają skórę.

Prebiotyki zaś to nic innego jak substancje odżywcze dla mikroorganizmów jakimi są probiotyki. Dzięki prebiotykom probiotyki pracują i utrzymują swoją równowagę.

W toniku DASH znajdziesz połączenie tych dwóch składników, które:

  1. Wzmacniają florę bakteryjną skóry, czyli omawiany już mikrobiom.
  2. Chronią skórę przed odwodnieniem.
  3. Utrzymują jej właściwy odczyn pH.

Jak widać nie taki straszny ten mikrobiom jak go malują, a co najważniejsze - pełni bardzo ważną funkcję w utrzymaniu zdrowej, silnej skóry. Tak istotne jest zatem wybierać odpowiednie kosmetyki, które nie tylko nie naruszają jej flory bakteryjnej, ale wspomagają jej właściwy rozwój i utrzymanie równowagi. Dokładnie tak jak robi to tonik DASH.

 

Karolina , 22 marzec 2021

Czytaj dalej

TONIK - najczęściej popełniane błędy podczas aplikacji i wyborze

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

CZYM JEST MASKNE I JAK Z NIM WALCZYĆ?

CZYM JEST MASKNE I JAK Z NIM WALCZYĆ?

Komentarze