Czym jest tonik rozświetlający?

Czym jest tonik rozświetlający?

Tonizowanie skóry i znaczenie toniku w codziennej pielęgnacji jest nie do przecenienia. Rodzajów toników jest kilka i efektów jakie dają również, o czym wspominamy w jednym z naszych wpisów RODZAJE TONIKÓW. To bardzo ważny kosmetyk, który mimo swojej lekkiej formuły może mieć wyjątkowo bogaty skład i dlatego też polecany jest posiadaczkom cery i młodszej i dojrzałej, z niedoskonałościami, przesuszonej lub wymagającej rozświetlenia. No właśnie, rozświetlenie! Kosmetykiem, który dodaje blasku skórze może być zdecydowanie tonik. A ponieważ jesień to idealny moment na pielęgnację opartą na intensywniejszych składnikach aktywnych, przyjrzyjmy się tonikom o właśnie takich właściwościach.

Na początek przypomnijmy sobie podstawowe funkcje wszystkich toników:

  1. Przywrócenie skórze odpowiedniego pH.
  2. Przygotowanie cery do dalszych etapów pielęgnacji i wzmocnienie działania nakładanych kosmetyków.
  3. Usunięcie pozostałości makijażu i innych zanieczyszczeń. Ważne! Tonik nie jest produktem, który służy do oczyszczania twarzy. W przeciwieństwie do tego rodzaju kosmetyków, toniku nie spłukujemy.

 

 

Jak działa tonik rozświetlający?

Właściwością toniku rozświetlającego jest jego zdolność do złuszczania wierzchnich warstw skóry, czyli osłabienia wiązań między jej komórkami. Dzięki temu:

  • blizny i przebarwienia rozjaśniają się,
  • cera nabiera zdrowego kolorytu co jest właśnie tym pożądanym efektem rozświetlenia.

Odpowiednio dobrany produkt jest dobry dla każdego rodzaju cery, bowiem oprócz redukcji zmian pigmentacyjnych dodatkowo:

  • reguluje wydzielanie sebum w przypadku skóry tłustej i mieszanej,
  • pobudza skórę do produkcji kolagenu, dlatego jest odpowiedni dla kobiet, które pragną ujędrnić cerę.

 

 

Składniki aktywne w tonikach rozświetlających

Tego typu produkty opierają się najczęściej na dwóch składnikach aktywnych: witaminie C lub kwasach - BHA, AHA lub PHA. Toniki z kwasami są szczególnie polecane osobom, którym zależy na mocniejszym efekcie złuszczenia i ujednolicenia cery. O rodzajach kwasów i ich właściwościach wspominamy w naszym niedawnym wpisie KWASY W PIELĘGNACJI TWARZY, ale to na co warto zwrócić uwagę to nie tylko główny składnik aktywny, ale również składniki dodatkowe. Ponieważ kwasy są dosyć intensywne w swoim działaniu, niezbędnymi w składzie są również elementy nawilżające i łagodzące skórę, takie jak d-panthenol czy ekstrakt z aloesu. Na pewno pomocne okażą się również składniki przeciwzapalne czy antybakteryjne jak hydrolat z oczaru czy żeń-szenia. Często można spotkać także dodatek glinek czy ekstraktu z róży.

Jak używać toniku rozjaśniającego/rozjaśniającego?

Przede wszystkim zgodnie z zaleceniami na etykiecie. To gwarancja nie tylko skuteczności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Kosmetyki, które nakładamy na twarz z założenia nie szkodzą, ale stosowane w nadmiarze lub nieprawidłowo mogą pogorszyć stan cery. Zwróć uwagę na to czy produkt należy nakładać rano czy wieczorem, jak znosi ekspozycję na słońce, z jakimi kosmetykami można go łączyć lub nie - zwłaszcza jeśli na co dzień stosujesz retinol, witaminę A lub witaminę C (w przypadku toników z kwasami).

 

 

Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie! Pamiętając o powyższych wskazówkach z pewnością znajdziesz produkt dla siebie, który doda Twojej skórze blasku, poprawi jej koloryt i po prostu upiększy. Tego typu kosmetyk już za chwilę znajdziesz w naszej ofercie i mamy nadzieję, że dzięki niemu przekonasz się o wyjątkowej mocy toników rozświetlających!

Czytaj dalej

JAK DZIAŁA KWAS GLIKOLOWY?

JAK DZIAŁA KWAS GLIKOLOWY?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

S.O.S. dla zmęczonej skóry – serum LIFT!

S.O.S. dla zmęczonej skóry – serum LIFT!

Komentarze