JAK DZIAŁA KWAS GLIKOLOWY?

JAK DZIAŁA KWAS GLIKOLOWY?

Założymy się, że już wiele razy o nim słyszałaś, ale nigdy nie znalazłaś czasu by z bliska przyjrzeć się jego właściwością. Kwas glikolowy (występujący w składzie kosmetyków jako Glycolid Acid) – bo o nim mowa – stosowany jest powszechnie w kosmetologii jako produktów rozjaśniający i wygładzający. Jak dokładnie działa, komu jest polecany i jak go stosować? O tym dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Kwas glikolowy zaliczamy do alfahydroksykwasów. Alfahydroksykwasy (skrótowo AHA; Alpha Hydroxy Acids) to grupa związków organicznych należącą do kwasów hydroksylowych. Występują one naturalnie w przyrodzie np. w owocach, dlatego nazywane są również kwasami owocowymi. Na pewno kojarzycie, że w niektórych kosmetykach znajdziecie m.in. kwasy AHA takie jak: winowy, jabłkowy czy pirogronowy, jednak najpowszechniejszym jest kwas glikolowy, który otrzymuje się z trzciny cukrowej.

Charakterystyka kwasu glikolowego

Kwas glikolowy jest kwasem o średniej lub wysokiej mocy (w zależności od stężenia) i o… najmniejszej cząsteczce spośród wszystkich kwasów AHA, przez co łatwo rozpuszcza się w wodzie. Co to oznacza? W związku z tym, bardzo łatwo przenika przez warstwę rogową naskórka i stosuje się go przede wszystkich jako środek złuszczający, rozjaśniający oraz seboregulujący. Jednak to nie koniec jego zbawiennego wpływu na naszą skórę! Sprawdź nasz Tonik z kwasem glikolowym 

Działanie kwasu glikolowego

W przypadku 5%/10% kwasu glikolowego w kosmetyku uzyskamy efekt poprawy nawilżenia - zmniejszając rozluźnienie na granicy fazy lipidowej i wodnej w cemencie międzykomórkowym, doprowadzamy do wzrostu uwodnienia warstwy rogowej naskórka.

W wyższych stężeniach, kwas glikolowy hamuje aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za spójność komórek naskórka, dzięki czemu ułatwia jego złuszczanie. Rezultatem tego jest poprawa i wyrównanie kolorytu skóry oraz rozjaśnienie przebarwień. I zmian pigmentacyjnych.

Stosowany regularnie pobudza odnowę komórkową i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, czego długofalowym skutkiem jest poprawa jędrności skóry oraz wygładzenie drobnych zmarszczek. 

W wysokich stężeniach (50-70%) i przy niskim pH, kwas glikolowy silnie pobudza procesy regeneracyjne skóry właściwej, dlatego polecany jest w przypadku cery starzejącej się i w „leczeniu” rozstępów. Zwiększając stymulację fibroblastów do syntezy kolagenu, elastyny oraz glikozoaminoglikanów, stymuluje odbudowę włókien, poprawia elastyczność skóry, spłyca zmarszczki i redukuje blizny.

UWAGA! Pomimo tego, że kwas glikolowy polecany jest dla skór tłustych i trądzikowych (wyrównanie skóry, regulacja sebum, walka z przebarwieniami po bliznach trądzikowych), kwas nie powinien być używany przy trądziku ze zmianami ropnymi. Jest doskonały natomiast w przypadku trądziku zaskórnikowego oraz guzkowego. W przypadku zmian ropnych, rekomendujemy zasięgnięcie opinii dermatologa przez zastosowaniem jakiegokolwiek kosmetyku, w tym takiego z kwasem.

 

Stosowanie kwasu glikolowego w domu

Niskie stężenia kwasu glikolowego jest bezpieczne. Kwas można stosować samodzielnie, w domu, bez konsultacji z lekarzem specjalistą. Wyższe stężenia kwasu, w tym mocne peelingi chemiczne należy wykonywać zawsze pod okiem doświadczonego kosmetologa.

Należy pamiętać, że podczas kuracji kwasami niezbędne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na dzień, również pod makijaż. Właściciele i właścicielki skór tłustych mogą stosować produkty z kwasem codziennie, ale wdrażanie ich do terapii powinno odbywać się sukcesywnie - na początku 2 razy w tygodnie, następnie 3 razy w tygodniu itd. W ten sposób przyzwyczaimy skórę do działania substancji aktywnych. W przypadku skór wrażliwych, suchych i z tendencją do pękania naczynek rekomendujemy stopniowe wdrażanie kwasu (np. 2-3 razy w tygodniu) i obserwowanie reakcji skóry. Może się okazać, że taka częstotliwość będzie optymalna. 

Kinga Filipiak, 6 wrzesień 2021

Czytaj dalej

KWASY W PIELĘGNACJI TWARZY

KWASY W PIELĘGNACJI TWARZY

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Czym jest tonik rozświetlający?

Czym jest tonik rozświetlający?

Komentarze