TRĄDZIK W PIGUŁCE - czyli czym jest i na co zwrócić uwagę.

Grudki, krosty, “Stefki” i inni nieprzyjaciele...określeń jest wiele ale problem zawsze ten sam - trądzik pospolity! Przeczytajcie o tym czym jest, co go wywołuje, nasila i na co zwracać szczególną uwagę, by szybko pozbyć się problemu! Przed Wami - Trądzik w pigułce! :)

Zacznijmy od początku…

jak powstaje trądzik

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity jest przede wszystkim chorobą! Co oznacza, że, nie należy go bagatelizować i trzeba leczyć! Ogromną rolę odgrywają tutaj zmiany hormonalne - zwiększona produkcja estrogenów oraz nieprawidłowa przemiana biochemiczna testosteronu - to właśnie te hormony, odpowiedzialne są za zapoczątkowanie procesu dojrzewania i wykształcenie cech płciowych, natomiast ich praca jest ciągła i nie kończy się, w momencie gdy wchodzimy w dorosłość, wręcz przeciwnie.

Należy więc pamiętać, że trądzik nie jest tylko chorobą nastolatek.  

Jak powstaje trądzik pospolity?

Nieprawidłowa praca w/w hormonów, prowadzi do przerostu gruczołów łojowych, które prowadzą do nadprodukcji łoju / sebum a następnie do wzmożonego rogowacenia naskórka oraz zaczopowania ujść gruczołów łojowych, czyli powstania widocznych gołym okiem, zaskórników.

Poza tym, że są defektem kosmetycznym, stanowią idealne miejsce życia dla bakterii, które bytują tam w ogromnych ilościach, żywią się nadmiernie produkowanym łojem i wywołują nacieki zapalne (objawiające się zaczerwienieniem i często bolącymi krostami).

Ciągle powracający trądzik

Czyli błędne koło, spowodowane głównie przez nadmierne oczyszczanie i przesuszenie skóry, to problem, który nadal spotyka wielu z Was. Jak go uniknąć?

 • Po pierwsze - pamiętaj o wizycie u specjalisty.
 • Po drugie - bądź świadoma, że dzień, dwa czy trzy, to nie wystarczający czas aby zauważyć różnice. Systematyczność, to klucz do sukcesu, także w tym wypadku. Tak jak jedno garść jarmużu nie sprawi, że w tydzień pozbędziecie się anemii, tak samo ten czas, to za mało aby nasza skóra mogła się odnowić. Potrzebuje ok. 28 dni na regeneracje! Pomyślcie więc ile na walkę z niechcianymi gośćmi! Dbaj o siebie, jedz zdrowo i odpowiednio nawilżaj skórę :)
 • Po trzecie - chroń ją przed utratą wody! Pielęgnacja stricte ukierunkowana na produkty antybakteryjne / przeciwtrądzikowe mogą sprawić, że pozbędziesz się ochronnej warstwy na skórze a ona w ramach obrony zacznie produkować jeszcze większe ilości łoju / sebum, czyli dalsze powstawanie zaskórników.

Złota rada? Peelingi enzymatyczne raz w tygodniu, 2x w tygodniu oczyszczające mydło z aktywnym węglem, wspomagające walkę z trądzikiem oraz regulujące nadmiar sebum. Kolejne dni zarezerwuj na produkty nawilżające, możesz zastosować np. mydło z białą glinką lub mydło z różową glinką, które ukoją Twoją skórę.

Nie zapominaj również o oczyszczaniu olejami, będącymi pierwszym krokiem prawidłowego oczyszczania. :)

Prawidłowe oczyszczanie, kluczem do sukcesu, przy cerze trądzikowej.

O tym jak ważne jest oczyszczanie, szczególnie cery problematycznej, pisałam już we wpisie “Zastosowanie olejów w oczyszczaniu twarzy”, do którego z przyjemnością Was odsyłam, po bardziej szczegółowe informacje.

Pamiętaj, że produkty wyłącznie na bazie wody (mydła naturalne, żele, pianki itp.), nie są w stanie dokładnie oczyścić Twoich porów (a tym samym uchronić przed rozwojem bakterii). Ponieważ to tylko oleje, które chemicznie są tłuszczami, mogą połączyć się z zalegającym tam łojem / sebum, o takiej samej strukturze (wedle zasady “podobne rozpuszcza się w podobnym”).

Dlatego tak ważne jest oczyszczanie dwuetapowe - najpierw olejkiem, potem produktem “wodnym” (mydłem, żelem itp.).

Poza dokładnym oczyszczaniem porów i przeciwdziałaniu rozwoju bakterii a tym samym trądziku, olejki w trakcie oczyszczania, wspaniale nawilżają i wspomagają ochronę skóry. :)

Co wpływa na rozwój trądziku

Powodów może być całe mnóstwo! Zwróć przede wszystkim uwagę na :

 • pracę gospodarki hormonalnej (przydatne może okazać się badanie poziomu hormonów płciowych, przysadki mózgowej oraz nadnerczy we krwi),
 • stres - nasilający działanie androgenów, odpowiedzialnych za nadmierną produkcję łoju,
 • choroba tarczycy oraz zapalenia tarczycy - hashimoto (Badanie TSH, anty - TPO, anty - TG),
 • nadmiar nabiału w diecie,
 • palenie papierosów,
 • używki,
 • alkohol,
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry - drażniące oczyszczanie, zbyt małe nawilżanie skóry problematycznej, nieprawidłowe złuszczanie naskórka.

Pamiętajcie, że kluczem do pozbycia się trądziku jest kompleksowe działanie, wczesne rozpoznanie i systematyczność. Odwiedzajcie więc specjalistów, którzy dobiorą Wam odpowiednią formę leczenia, jedźcie zdrowo i zadbajcie o pielęgnację domową, bądźcie zdrowi! :) 

Sabina Jarosz, 12 grudzień 2018

Czytaj dalej

AKTYWNY WĘGIEL W KOSMETYCE

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

OLEJOWANIE TWARZY - CERA MIESZANA I DOJRZAŁA

Komentarze